Praca operatora dźwigu – czy to bezpieczne?

Wynajem zwyżki w energetyce

Dźwigi nie są łatwymi maszynami w obsłudze. Wymagane są specjalne uprawienia, które pozwalają na wykonywanie tej pracy. Są one zaświadczeniem sprawiającym, że dana osoba może wykonywać konkretne obowiązki. Jak to wygląda w praktyce? Dowiecie się o wszystkim z naszego tekstu.

Jak zostać operatorem dźwigu? Potrzebny kurs i uprawnienia

Zacznijmy od tego, że dźwig jest największą maszyną budowlaną. Naturalnym jest to, że obsługa też nie należy do najprostszych. Jak najbardziej realne jest zdobycie takich uprawnień, natomiast trzeba wcześniej zapoznać się z warunkami przystąpienia do kursu, a potem jeżeli się już zdecydujesz, to musisz ukończyć egzamin, by uzyskać zaświadczenie wystawione przez Urząd Dozoru Technicznego.

Można by było sprowadzić posiadanie zaświadczenie tylko do tego dokumentu, jednak to nie jest jedyny wyróżnik dobrego operatora dźwigu. Przede wszystkim należy mieć odpowiednie cechy charakteru, nie bać się brać odpowiedzialności za wykonywanie zadanie, być dokładnym i nie mieć lęku wysokości.

Odpowiedzialność jest niesamowicie istotna, ponieważ dźwigi przenoszą ogromne ciężary, a nawet minimalny błąd może sprawić, że stanie się tragedia, które może mieć opłakane skutki. Stres nie jest sprzymierzeńcem operatora dźwigu, bo jeżeli on się pojawi, to może przełożyć się na innych współpracowników. Brak odpowiedzialności skreśla taką osobę na stanowisku dźwigowego.

Czym charakteryzuje się praca dźwigowego?

Praca dźwigowego przede wszystkim polega na przewożeniu ciężkich materiałów i dostarczania je z miejsca na miejsce. Operator dźwigu nie tylko musi bezpiecznie przewieźć, załadować czy rozładować, ale też musi znać specyfikę maszyny, potrafić ją dokładnie obsługiwać, ale również wykonać szereg czynności, które ułatwią pracę kolegom z zespołu. Jeżeli firma decyduje się na wynajem dźwigu samojezdnego, to liczy na to, że operator poradzi sobie z maszyną i jednocześnie sprawi, że zadanie będzie wykonane szybko i bez większych przeszkód.

Zanim rozpoczną się prace, trzeba zapoznać się z dokumentacją, specyfiką robót, a nawet terenem, gdzie będzie wykonywana praca. Dobry operator dźwigu musi być czujny i mieć umiejętności analityczne. Po zakończeniu pracy musi zabezpieczyć swoje stanowisko pracy.

Ile zarabia operator dźwigu?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile zarabia operator dźwigu, ponieważ wpływa na to wiele kwestii, takich jak:

  • doświadczenie
  • umiejętności
  • miejsce wykonywanej pracy
  • renoma firmy
  • rodzaj podpisywanej umowy

Są pracodawcy, którzy są skłonni płacić ponad 10 tys. brutto za wykonywaną pracę jako operator, natomiast to tylko jeden z wielu przykładów. Posiadanie uprawnień dźwigowego znacząco ułatwia poruszanie się na rynku pracy i zwiększenie swoich możliwości zawodowych, a w konsekwencji i finansowych.